
Шампионатът AMA Supercross, организиран от Американската асоциация на мотоциклетистите (AMA), е най-престижната серия състезания по мотокрос в света. Провежда се ежегодно от януари до май и се състои от 17 кръга, организирани в различни части на Съединените щати. Състезателите се състезават през целия сезон в борба за титлата в серията.
Кен Роксен се състезаваше в най-високия клас 450cc с Progressive Insurance Cycle Gear ECSTAR Suzuki, подкрепен от Suzuki Motor USA, LLC, дъщерното дружество на SUZUKI за мотоциклети в САЩ. В течение на сезона Роксен постигна 12 подиума, включително 5 победи, и излезе начело в класирането по точки с победата си в кръг 15 (Филаделфия).
Влизайки в последния 17-и кръг (Солт Лейк Сити) с разлика от само една точка пред втория в класирането, Роксен удържа силния натиск от преследващите го състезатели и запази лидерската си позиция през първата половина на състезанието.
От средата на състезанието той демонстрира прецизно и стабилно каране и защити лидерската си позиция в шампионата. Позицията на SUZUKI по отношение на майсторството – усъвършенстване на основните предимства на RM-Z450, изпитани и проверени през годините на състезателно развитие – и обединените усилия на екипа за настройка на машината, за да се постигне оптимална, удобна за пилота производителност, изиграха ключова роля в сезона, в който Роксен спечели шампионата.
